Niedrożność instalacji kanalizacyjnej w domu to jeden z najczęstszych problemów, które dotykają gospodarstwa domowe, restauracje, szkoły, przedszkola. Zwykle mamy do czynienia z zatkanym odpływem zlewozmywaka w kuchni lub umywalki w łazience. Jeśli ktoś w domu miał z tym wcześniej do czynienia, to prawdopodobnie wie, jakie kroki podjąć w celu rozwiązania problemu. Niestety okazuje się, że w większości przypadków nie wiemy jak poradzić sobie z tą usterką. Nie zawsze konieczne jest wzywanie hydraulika lub pogotowia hydraulicznego, ponieważ niektóre formy, zatkania mogą być łagodne i łatwe do usunięcia, aczkolwiek nie zawsze.

Domowe sposoby na udrożnienie rur

Jeśli woda nie spływa z umywalki, oznacza to, że rura kanalizacyjna uległa zatkaniu. Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą Państwo wykorzystać, aby szybko udrożnić rury i ponownie cieszyć się sprawną kanalizacją. Na początku warto sprawdzić syfon. Jest to element, który zapobiega przedostawaniu się zapachów z kanalizacji do mieszkania. Syfon jest podatny na zatykanie, szczególnie jeśli nie przestrzegamy podstawowych zasad korzystania z instalacji kanalizacyjnej. Syfony najnowszej generacji są tak skonstruowane, że ich odkręcenie nie stanowi wyzwania. Nieco trudniej wygląda sytuacja ze starszymi modelami, których odkręcenie może czasami kosztować sporo sił i nerwów. Po odkręceniu podstawiamy pod syfon wiadro, aby nieczystości mogły do niego spłynąć. W celu oczyszczenia rury z zatorów potrzebna będzie sprężyna. Jest to stalowy drut zakończony korbą. Cały proces jest dosyć prosty do wykonania, ponieważ wystarczy włożyć końcówkę sprężyny do rury i kręcić jednocześnie korbą. Końcówka sprężyny jest bardzo ostra, dzięki czemu usuwa zatory napotkane na swojej drodze. Po natknięciu się na zanieczyszczenia należy wyciągnąć sprężynę i oczyścić. Czynność trzeba powtórzyć aż do momentu dotarcia do pionu. Wtedy można uznać, że rura została udrożniona.

Należy pamiętać, że nie wolno wrzucać do kanalizacji:

  • tłustych resztek pożywienia,
  • kości,
  • waty,
  • zużytych szmatek,
  • patyczków kosmetycznych.

Takie działanie będzie stale powodowało niedrożność instalacji kanalizacyjnej.

Jak samemu udrożnić rury?

Innym domowym sposobem na udrożnienie rur jest wykorzystanie specjalnych proszków lub granulek. Jednak stosowanie takich środków należy ograniczyć do minimum. Ponadto niezbędne jest kierowanie się instrukcją załączoną na produktach. Jeśli będziemy używać środków chemicznych w niewłaściwy sposób, to możemy pogorszyć sytuację. Znane są przypadki, gdzie po zastosowaniu granulek do udrażniania rur, zatkanie się pogłębiło, ponieważ instalacja była wykonana z rur żeliwnych. Niektóre produkty zawierają wodorotlenek sodu, który reaguje z osadami w rurze, co z kolei powoduje powstawanie kamienia. Jeśli do tego dojdzie, konieczna będzie wymiana poszczególnych odcinków rury.

Silne środki chemiczne nie mogą być nadużywane. Najlepiej mocnych środków chemicznych używać zapobiegawczo od czasu do czasu. Gdy zator się utworzy, lepiej spróbować rozwiązać problem przy użyciu sprężyny.

Usługi hydrauliczne przy zatkanych rurach

Może się zdarzyć, że zator jest poważny i nie da się go usunąć samemu. Wtedy koniecznie trzeba zadzwonić na pogotowie hydrauliczne. Nasza firma ma ogromne doświadczenie w usuwaniu wszelakich zanieczyszczeń. Każdego tygodnia służymy pomocą w wielu gospodarstwach domowych. Jeśli mają Państwo problem z zatkanymi rurami, a opisane przez nas domowe sposoby nie zdały egzaminu, zapraszamy do kontaktu. Udrażnianie rur samodzielnie jest możliwe, jednak w niektórych przypadkach konieczne będzie wezwanie specjalisty. Nasz hydraulik dotrze na miejsce najszybciej jak to możliwe i rozwiąże problemy z kanalizacją.